Jeśli chodzi o filmowanie za pomocą lustrzanki to firma Nikon niestety nas nie rozpieszcza.
Mimo iż Nikon jest pionierem w tej dziedzinie (pierwsza filmująca lustrzanka dostępna na rynku to D90) to dopiero ostatnie modele (D4, D800, D600 i D5200) dają bardziej zaawansowane możliwości.
Zazwyczaj amatorsko filmującym za pomocą Nikonów najbardziej zależy na sprawnym działaniu systemu automatycznego ustawiania ostrości. Pomimo tego, że w najnowszych modelach, funkcja ta działa zauważalnie lepiej niż w wcześniejszych (np. D5100, D7000) to moim zdaniem nadal efekty jej pracy są po prostu kiepskie.
Drugą istotną sprawą, na którą zwracają uwagę użytkownicy jest filmowanie w słabych warunkach oświetleniowych, czyli z użyciem wysokiego ISO.
Pod tym względem Nikon także wypada dosyć słabo (nie licząc najwyższych modeli czyli D3s i D4).
Jednak w tym przypadku mamy możliwość aby w pewnym stopniu zmniejszyć zaszumienie naszego materiału filmowego.
Z pomocą przyjdą nam odpowiednio przygotowane profile, które możemy dobierać w zależności do aktualnych potrzeb.

Cała tajemnica polega na właściwym dobraniu parametrów wyostrzania, kontrastu, balansu bieli oraz nasycenia kolorów.
Zwiększając kontrast jednocześnie zmniejszamy rozpiętość tonalną, dzięki czemu np. w cieniach otrzymujemy głębsze czernie. A właśnie w ciemnych partiach obrazu (czerniach) najbardziej dokuczliwy jest kolorowy szum (mocno widoczny powyżej ISO 3200). Oczywiście nie ma róży bez kolców, zmniejszając rozpiętość tonalną tracimy na zarejestrowanym obrazie szczegóły w cieniach oraz światłach. Coś za coś.
Zwiększając kontrast powodujemy także niezbyt miłe dla oka zwiększenie nasycenia kolorów, dlatego warto w profilu przeznaczonym do filmowania w wysokim ISO, zmniejszyć parametr odpowiadający za to.

Poniżej przykłady filmu (klatki z filmu) zarejestrowanego przy ISO 6400, ale za pomocą różnych profili, porównujący wpływ na zaszumienie obrazu przez odpowiednie dobranie parametrów nasycenia koloru oraz kontrastu (zwiększenie kontrastu dające „obcięcie” czerni):Kolejnym parametrem poprawiającym wygląd rejestrowanego obrazu jest ten odpowiadający za jego ostrość. Zmniejszenie wartości parametru delikatnie wpływa na zmniejszenie poziomu szumu, oraz zmniejsza nieprzyjemny dla oka efekt aliasingu (wynikający z metody skalowania obrazu jaka została zastosowana w większości obecnych na rynku Nikonów).

Pozostała ostatnia opcja wpływająca w pewnym stopniu na ilość widocznego szumu na rejestrowanym obrazie. Jest nim balans bieli.
Odpowiednio dobierając ten parametr, jesteśmy w stanie nawet mocno zredukować zaszumienie. W miarę możliwości musimy się starać aby temperatura barwowa naszego materiału nie była zbyt zimna, bo im będzie zimniejsze światło na naszej filmowanej w wysokim ISO scenie, tym więcej w czerniach zobaczymy niebieskich ciapek/kropek.

Na końcu tego tekstu, znajdziecie linki do wszystkich stworzonych przeze mnie profili czyli:

Film_Flat, który nadaje się do filmowania w normalnych warunkach, występujących najczęściej, przydatny jeśli nie będziemy musieli zbytnio obrabiać zarejestrowanego materiału.

Film_UltraFlat, dzięki zmniejszonemu kontrastowi zachowujący jak najwięcej detalu w cieniach oraz światłach, dający dużą swobodę w późniejszej obróbce, takiej jak np. edycja koloru. Nie nadaje się do pracy w ISO wyższym niż 1250.

Film_HighISO(3200), dający duży poziom detalu wraz z niskim szumem przy filmowaniu w czułościach od ISO 1600 do ISO 4000.

Film_HighISO(6400), dzięki któremu filmując w ISO od 5000 do 6400 (i ciut więcej...) nie powinniśmy widzieć zbyt dużej ilości kolorowych (głównie niebieskich) paciek/kropek, szczególnie dotkliwie widocznych zazwyczaj na ciemnych (czarnych) powierzchniach.

Poniżej przykłady filmu (klatki z filmu) zarejestrowanego przy pomocy różnych profili.Pełny rozmiar (1920x1080)
Pełny rozmiar (1920x1080)
Pełny rozmiar (1920x1080)
Pełny rozmiar (1920x1080)
Link do oryginalnej wersji filmu


Profile do ściągnięcia i wgrania do aparatu (rozpakowujemy archiwum na kartę do głównego katalogu i za pomocą opcji w manu aparatu, wgrywamy je do pamięci). Profile sprawdziłem w działaniu z Nikonami D800 oraz D600.

Profile_Film
Name:

Komentarze: