Samyang 500 f5.6
Link 07.12.2009 :: 22:52 Komentuj (1)

Przeglądając ofertę sklepów foto oraz portale aukcyjne, wielokrotnie zdarzyło mi się natknąć na obiektywy typu telefoto w wprost rewelacyjnych cenach. Oczywiście były to szkła manualne. Niestety nie były to markowe produkty potentatów takich jak np. Olympus, Nikon czy Canon.
Producentami wspomnianego sprzętu są firmy Walimex, Opteka, Samyang co w połączeniu z ich ceną powoduje, że raczej nie powinniśmy spodziewać się nawet dostatecznej jakości optycznej.
Większość opinii o tego typu sprzęcie, którą da się odnaleźć w sieci jest mocno negatywna.
Przykładowe zdjęcia są nieostre, pełne różnego rodzaju aberracji, dodatkowo robione są zazwyczaj na wysokim ISO, co dodatkowo degraduje obraz.

Całkiem niedawno odwiedziłem jeden ze sklepów foto w Łodzi, gdzie tego typu obiektywy (konkretnie Samyanga i Falcona) można kupić (a przed zakupem przetestować).
Moja ciekawość była ogromna, zwłaszcza że kilka dni wcześniej udało mi się ustrzelić „wlatujący” samolot w tarczę Księżyca. Niestety zdjęcie zrobiłem za pomocą Sigmy 70-200 2.8, a jak wiadomo 200mm to „trochę” za mało jak na „Księżycowe fotki”.
Miałem troszkę wolnego czasu, dlatego postanowiłem podpiąć pod 7D kilka tego typu zabawek i przekonać się osobiście jaki da się uzyskać z nich obraz.
Większość obiektywów (np. Samyang 500 6.3 Mirror, Samyang 500 f8 ED) okazało się jak można było przewidzieć dosyć kiepskie optycznie. Ich największą wadą była słaba ostrość.
Na sam koniec „testu” zostawiłem sobie najjaśniejszy z dostępnych obiektywów, czyli Samyang 500 f5.6. Tak naprawdę to bardziej luneta niż obiektyw. Z wyglądu przypomina butelkę od mleka, nie ma pierścienia przysłony, a jego budowa jest wyjątkowo prosta -3 soczewki w 3 grupach.
Tak prosta budowa ma jednak swoje zalety, po prostu trudniej w takim „obiektywie” coś sknocić podczas jego produkcji.

Jak w przypadku poprzednich szkieł test wykonywałem z użyciem porządnego statywu.
Niestety ostrzenie ręczne w trybie Livie View z użyciem powiększenia (x5 i więcej) było bardzo trudne, z powodu dużych drgań całej konstrukcji. Delikatny wietrzyk, przejeżdżający kilkadziesiąt metrów dalej samochód powodowały już spory ruch fotografowanego obiektu, na wyświetlaczu aparatu. Stwierdzenie czy udało nam się poprawnie wyostrzyć było możliwe dopiero wtedy gdy przestałem dotykać obiektywu i obraz w miarę „stabilizował” się na wyświetlaczu. Jak łatwo się domyślić taka metoda jest bardzo czasochłonna. Poniżej przykładowy film, który trochę to obrazuje.W pewnym momencie „puściły mi nerwy” i postanowiłem wykonać trochę zdjęć testowych metodą klasyczną, czyli po prostu z ręki.
Już na wyświetlaczu aparatu, zdjęcia wydawały mi się zaskakująco ostre. Jedynie aberracja chromatyczna rzucała się mocno w oczy, głównie na nietrafionych z ostrością zdjęciach.
Jednak da się w znacznym stopniu usunąć w programie do obróbki, wkładając w to niewielki wysiłek.
Po obejrzeniu testowych zdjęć na ekranie komputera doznałem szoku. Ostro, równo...... jakim cudem ?
Większość opinii znalezionych na sieci była w jednym stylu, „trzymajcie się od tego z daleka”, „mydlący szajs” i tym podobne.
Jednak opinie te dotyczyły najczęściej innych modeli, a nie Samyanga 500 f5.6.

Postanowiłem kupić to szkło (cena około 479 zł) i sprawdzić jego zachowanie także na ina Nikonie D3 i D90.
W przypadku Nikonów, zdjęcia miały wyraźnie mniejszą aberrację chromatyczną. Dodatkowo „mniej upakowana pikselami” matryca D3 pozwoliła uzyskać większą ostrość.
Po pewnym czasie, ostrzenie za pomocą wizjera podczas robienia zdjęć z ręki okazało się dosyć łatwe. Większość zdjęć udawało mi się „trafić”.

Okazuje się, że nie wszystko co tanie i „na pewno kiepskie” jest takie w rzeczywistości. Czasem trafia się prawdziwa perełka, dzięki której można mieć dużo radości za niewielkie pieniądze.

Dokupiłem też dodatkowo telekonwerter x2, dzięki czemu mogę uzyskać ogniskową 1000mm. Teraz tylko czekam na ładną pogodę.........

Poniżej kilka przykładowych zdjęć, jakie zrobiłem podczas testowania tego szkła:


Crop z D90 (zeskalowany)

Linki do zdjęć w pełnej rozdzielczości oraz filmów:

http://212.51.209.43/~fatman/D3/Samyang_500_5.6/
http://212.51.209.43/~fatman/7D/Samyang_500_5.6/
http://212.51.209.43/~fatman/D3/Samyang_500_5.6/male-tekst/Manual_Focus.avi
http://212.51.209.43/~fatman/D3/Samyang_500_5.6/male-tekst/moon.avipowered by Ownlog.com